logologo

Woda perfumowana a woda toaletowa – porównanie EDP i EDT perfum: Lolita Lempicka, Euphoria, Laguna Maravilla

Woda perfumowana a woda toaletowa – porównanie EDP i EDT perfum: Lolita Lempicka, Euphoria, Laguna Maravilla

Wody perfumowane i wody toaletowe tego samego zapachu z racji różnicy w zawartości olejków zapachowych nie mogą pachnieć identycznie. Zazwyczaj wody toaletowe opracowuje się jako lżejsze, łatwiejsze do noszenia wersje wód perfumowanych – tak jest w przypadku Euphorii od Calvina Kleina. Ale nie musi to być regułą. Np. Lolita Lempicka jako woda perfumowana i woda toaletowa mają taką samą moc i trwałość zapachu, a różnią się jedynie bukietem zapachowym – w wersji EDT jest świeższy, ponieważ to perfumy przeznaczone na lato. Z kolei w grupie kompozycji letnich zdarzają się perfumy emitowane jednocześnie w dwóch wersjach: jako woda perfumowana i woda toaletowa, np. Laguna Maravilla marki Salvador Dali. Te, nawet jeśli producent podaje identyczne wykazy ich nut zapachowych, nie muszą wcale pachnieć identycznie. A więc czym różnią się wody perfumowane od wód toaletowych?

Lolita Lempicka Lolita Lempicka edp

Lolita Lempicka – Lolita Lempicka

– woda perfumowana a woda toaletowa

Duet woda perfumowana + woda toaletowa Le Premier Parfum marki Lolita Lempicka jest dowodem na to, że wersje EDT nie muszą być mniej intensywne i krócej utrzymywać się na skórze niż EDP. Woda toaletowa Lolita Lempicka, choć to perfumy przeznaczone na lato, nie traci nic względem swej poprzedniczki, wody perfumowanej: także ma długotrwały, wyraźny zapach. Różnica jest w bukiecie aromatycznym, mimo że podawane przez producenta nuty zapachowe obu wersji perfum są niemal identyczne. Niektórzy mówią, że Lolita EDT pachnie jak EDP po kilku godzinach od aplikacji. Rzeczywiście obie wersje mają podobną pudrową bazę, ale nuty głowy i serca nie są już identyczne. W głowie wody toaletowej czuć głównie ostry zapach lukrecji i anyżu, co czyni ją zapachem świeższym niż słodka woda perfumowana (w końcu to zapach na lato). Nuta serca także jest nieco inna. W EDP dominują akordy owocowe, szczególnie dojrzała wiśnia, oraz nuta bogatej słodkości (w perfumach Thierry’ego Muglera ta słodka nuta nazywana się „pralina”, czyli słodka posypka do deserów). W EDT tej słodkości już nie ma. Jest za to znacznie świeższe kwiatowe serce, w którym dominuje zapach jononu: związku o aromacie fiołka z niemal niezauważalnymi przy pierwszym użyciu akcentami drzewnymi.

Nuty zapachowe perfum Lolita Lempicka EDP:
nuta głowy: bluszcz, lukrecja, anyż
nuta serca: fiołek, irys, wiśnia, heliotrop
nuta bazowa: wanilia, bób tonka, paczula, wetiwer, piżmo

Nuty zapachowe perfum Lolita Lempicka EDT:
nuta głowy: bluszcz, anyż
nuta serca: fiołek, irys, wiśnia, lukrecja
nuta bazowa: wanilia, bób tonka, wetiwer, piżmo

perfumy Euphoria Calvin Klein

Calvin Klein – Euphoria

– woda perfumowana a woda toaletowa

Wprowadzając do sprzedaży wodę toaletową Euphoria cztery lata po premierze wody perfumowanej o tej samej nazwie Calvin Klein wyraźnie zaznaczał inne przeznaczenie perfum. W Euphorii EDP wszystkich zachwyca kwiatowe serce z dominującą nutą kwiatu champaca (którego zapach ponoć pobudza mózg do wytwarzania endorfin, czyli hormonów szczęścia), ale jest to zapach specyficzny i wyjątkowo intensywny, nie każdy może go nosić. Dlatego Calvin Klein zlecił laboratoriom IFF opracowanie formuły perfum opartej na identycznej nucie serca, ale lżejszej, łatwiejszej do noszenia na co dzień. Tak powstała woda toaletowa Euphoria, której uwodzicielskie kwiatowe serce wprowadzają bardzo świeże nuty zielone i cytrusowe (a nie owocowe jak w EDP), a bazę stanowią nuty miękkie i kremowe, uzupełnione o doskonale znane z innych zapachów perfum damskich akordy ciepłego drzewa sandałowego (w miejsce prawie kadzidlanego mahoniu). Jako woda toaletowa Euphoria jest znacznie lżejsza od wody perfumowanej i krócej utrzymuje się na skórze.

Nuty zapachowe perfum Euphoria EDP:
nuta głowy: granat, nuty zielone, owoc kaki
nuta serca: czarna orchidea, lotos, kwiat champaca
nuta bazowa: czarny fiołek, bursztyn, mahoń, piżmo

Nuty zapachowe perfum Euphoria EDT:
nuta głowy: sycylijska bergamotka, nuty zielone, brzoskwinia
nuta serca: kwiat champaca, lotos, orchidea, kapryfolium
nuta bazowa: drzewo sandałowe, bursztyn, nuty kremowe

Salvador Dali Laguna Maravilla

Salvador Dali – Laguna Maravilla

– woda perfumowana a woda toaletowa

Marka Salvador Dali, emitując „cudowną lagunę” w dwóch postaciach: EDP i EDT, de facto wyemitowała dwa zbliżone, niemniej jednak różne zapachy. Woda perfumowana i woda toaletowa różnią się między sobą, mimo że w wykazach nut zapachowych producent podaje identyczne nazwy składników. W wodzie toaletowej w nucie głowy grają nuty zielone w towarzystwie delikatnych cytrusów. Dla odmiany w wodzie perfumowanej nuta głowy zdominowana jest przez cytrynę kalabryjską i gorzką bergamotkę. W niej także pełniej niż w EDT rozkwita kwiatowe serce Maravilli. Baza zapachu, zarówno w wodzie toaletowej, jak i w wodzie perfumowanej, jest ciepła, lekko skórzana.

Nuty zapachowe perfum Laguna Maravilla EDP i EDT:
nuta głowy: cytryna, bergamotka, mandarynka, werbena
nuta serca: konwalia, róża, cyklamen, jaśmin wodny
nuta bazowa: drzewo sandałowe, bursztyn, wanilia, piżmo

VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 7.4/10 (14 votes cast)
Woda perfumowana a woda toaletowa – porównanie EDP i EDT perfum: Lolita Lempicka, Euphoria, Laguna Maravilla, 7.4 out of 10 based on 14 ratings

Wpisy o podobnej tematyce:

  1. Cudowna laguna: Salvador Dali Laguna Maravilla EDT – nowość 2010
  2. Salvador Dali – Laguna Maravilla EDT
  3. Lolita Lempicka Minuit Noir – zapowiedź na październik 2010
  4. Salvador Dali – Laguna Maravilla EDP
  5. Le Premier Parfum Morsure d’Amour – nowa woda toaletowa marki Lolita Lempicka już w sprzedaży

Skomentuj

logo
logo
Powered by THEY.PL | Designed by ORTOGRAFIKA.EU