Latem odpadają ciężkie aldehydy i duszące zapachy orientalne czy perfumy z nutami zwierzęcymi, które w chłodniejsze dni może i są świetnym afrodyzjakiem, ale w upały potrafią przyprawić o ból głowy. Zostaw je na chłodniejsze jesienne i zimowe wieczory.
Perfumy na wiosnę i lato
W ciepłe dni nie używaj mocnych pachnideł. Wysoka temperatura ciała podgrzewa olejki zapachowe zawarte w eliksirach perfum, wodach perfumowanych i mocnych wodach toaletowych. Mogą zacząć pachnieć zbyt intensywnie, drażnić nie tylko ciebie – bo Ty szybko przyzwyczajasz się do własnego zapachu – ale przede wszystkim twoje otoczenie. Duszące wonie jaśminu, bursztynu, piżma i miodu lepiej zachować na chłodniejsze wieczory.
Wiosną i latem spryskuj ciało wodą kolońską lub wodą toaletową na godzinę przed wyjściem z domu, by woń pachnidła zdążyła nieco wywietrzeć i zharmonizować się z Twoim naturalnym zapachem. Latem używaj lekkich wód toaletowych lub odświeżających (w razie potrzeby można powtórzyć ich aplikację kilka razy w ciągu dnia). By mieć pewność, że nie spryskasz się zbyt dużą ilością perfum, rozpyl je atomizerem w powietrzu i wejdź w tę zapachową mgiełkę. Jeśli podobają ci się jedynie cięższe kompozycje aromatyczne, latem ta metoda aplikacji jest dla ciebie jedyną dozwoloną. Wodą perfumowaną spryskuj tylko miejsca, z których pachnidło zdoła się szybko ulotnić, np. obojczyk i ramiona.
Ponadto zapachy wszystkich kosmetyków, jakich używasz, powinny się ze sobą harmonizować – najlepiej, gdy dezodorant i perfumy są z tej samej linii zapachowej. Dobrze też, gdy szampon i balsam do ciała zawierają zbliżone nuty aromatyczne. Jeśli nie będziesz o tym pamiętać, w upalny dzień gryzące się ze sobą wonie mogą zakłócić Twoje dobre samopoczucie.
Rodzaje zapachów na wiosnę i lato: cytrusowe, zielone, lekkie kwiatowe, owocowe, wodne.
Perfumy na jesień i zimę
Jesienią i zimą, gdy na dworze i w pomieszczeniach jest chłodno, możesz używać większej ilości mocniejszych pachnideł – mocnych wód toaletowych i perfumowanych oraz perfum, choć z aplikacją tych ostatnich nie należy przesadzać, bo są szczególnie trwałe (najlepiej aplikować je w małych ilościach, jedynie na skórę). By pięknie pachnieć cały dzień, używaj kosmetyków z tej samej linii zapachowej. Spryskuj perfumami nadgarstki, skórę za uchem, kark i przeguby rąk – pulsująca tam krew przez cały dzień podgrzewa zawarte w perfumach olejki eteryczne, które stopniowo uwalniają swą woń.
Rodzaje zapachów na jesień i zimę: mocne kwiatowe, orientalne, szyprowe, drzewne, paprociowe, ziołowe.
Wpisy o podobnej tematyce: