logologo

Rodzaje perfum: parfum – eau de parfum – eau de toilette – eau de Cologne – eau fraîche

Rodzaje perfum: parfum – eau de parfum – eau de toilette – eau de Cologne – eau fraîche

Potocznie nazwą „perfumy” określa się każdy rodzaj płynnych kosmetyków nadających ciału i odzieży zapach. Natomiast w profesjonalnym nazewnictwie wyróżnia się rozmaite rodzaje tych substancji ze względu na zawartość olejków zapachowych.

Tu rządzi prosta zasada: im większa zawartość olejków zapachowych, tym lepsza jakość produktu i – co za tym idzie – jego wyższa cena.

Perfumy lub eliksir perfum lub esencja perfum (parfum), najbardziej esencjonalne specyfiki, zawierają od 22 do 40% czystych olejków zapachowych. Uważane są za najbardziej szlachetne ze względu na ogromną wydajność – zapach perfum utrzymuje się bardzo długo, nawet kilka dób. Wysoka jakość eliksirów idzie w parze z ich ceną – za najdroższy, Clive Christian No. 1, trzeba zapłacić nawet 2350 $ za flakon 30 ml.

Woda perfumowana (eau de parfum – w skrócie: EDP). Od 10 do 18% jej zawartości to olejki zapachowe. Niewątpliwą zaletą wód perfumowanych jest fakt, że ich zapach również bardzo długo utrzymuje się na ciele, nawet dwie doby, a są nieco tańsze od perfum i łatwiej dostępne na rynku.

Woda toaletowa (eau de toilette – w skrócie EDT) to najpopularniejszy kosmetyk zapachowy. W jej skład wchodzi od 4 do 12% olejków zapachowych, które uwalniają aromaty przez kilka godzin. Jest zdecydowanie lżejsza od wód perfumowanych, dlatego nadaje się do codziennego stosowania, a nawet kilkukrotnego użytku w ciągu dnia.

Woda kolońska (eau de Cologne – w skrócie EDC) zawiera mniej olejków zapachowych – 3 do 5% – więc ma delikatniejszy zapach od wody toaletowej. Można ją aplikować kilka razy dziennie.

Woda odświeżająca (eau fraîche) ma najniższą zawartość czystych substancji zapachowych (1–3%), dlatego – jak sama nazwa wskazuje – służy jedynie do delikatnego odświeżania, a nie nadawania długotrwałego zapachu.

VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 8.1/10 (37 votes cast)
Rodzaje perfum: parfum - eau de parfum - eau de toilette - eau de Cologne - eau fraîche, 8.1 out of 10 based on 37 ratings

Wpisy o podobnej tematyce:

  1. 4711 – Nouveau Cologne
  2. Woda perfumowana a woda toaletowa – porównanie EDP i EDT perfum: Lolita Lempicka, Euphoria, Laguna Maravilla
  3. Abercrombie & Fitch – Fierce Cologne
  4. Shiseido – Zen Eau de Cologne
  5. Zawartość alkoholu w perfumach

Skomentuj

logo
logo
Powered by THEY.PL | Designed by ORTOGRAFIKA.EU