logologo

Nuty zapachowe

Nuty zapachowe

Zapach perfum składa się z tzw. nut zapachowych, czyli grup substancji aromatycznych o różnej intensywności, uwalnianych do powietrza w różnym czasie.

Nuta bazowa to najważniejsza część składników tworzących kompozycję, choć jej aromat uaktywnia się jako ostatni spośród wszystkich nut i nie jest odczuwany jako dominujący w zapachu perfum. Zawiera najintensywniejsze olejki zapachowe i środki wzmacniające, które pod wpływem ciepła zaczynają uwalniać swą woń utrzymującą się nawet kilka dni. To właśnie nuta bazowa decyduje o charakterze całej kompozycji i rozpoznawalności receptury danej marki. Do jej tworzenia wykorzystuje się takie substancje jak: piżmo, cedr, ambra, cybet, paczula, miód, żywice, bursztyn, wetyweria.

Nuta średnia składa się z mało intensywnych zapachowo składników o średniej lotności. Niekiedy nawet nie jest świadomie wyczuwana przez użytkownika perfum, jednak jej obecność w kompozycji warunkuje harmonijne połączenie ciężkiej nuty bazowej z kontrastową nutą wysoką – stąd jej inne nazwy: nuta łącząca, nuta serca. Najczęściej składa się z ekstraktów kwiatowych i owocowych, np. z róży, lawendy, szałwii, jaśminu, jabłko.

Nuta wysoka, zwana także nutą zmysłu czy nutą głowy, jest najbardziej wyczuwalna w kompozycji zapachowej, ponieważ składa się z najintensywniejszych i najszybciej ulatniających się substancji. Jej silną woń czuć w pierwszym momencie po otwarciu flakonika perfum, jednak szybko wyparowuje, ustępując aromatowi nuty bazowej. Składa się głównie ze świeżego i lekkiego zapachu cytrusów oraz przypraw korzennych, np. mandarynki, cytryny, grejpfruta, bergamotki, imbiru, czarnego pieprzu.

Tworzenie kompozycji zapachowych jest sztuką łączenia składników z tych trzech grup substancji w odpowiednich zestawieniach i proporcjach. Przyjemność używania perfum nie kończy się w momencie spryskania ciała. Zapach dobrego kosmetyku jest dynamiczny, ewoluuje w miarę uwalniania kolejnych nut i stopniowego harmonizowania z naturalnym zapachem noszącej go osoby.

Informacje o konkretnych nutach zapachowych zawartych w perfumach znajdziesz we wpisie Składniki perfum.

VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 8.7/10 (13 votes cast)
Nuty zapachowe, 8.7 out of 10 based on 13 ratings

Wpisy o podobnej tematyce:

  1. Rodzaje perfum: parfum – eau de parfum – eau de toilette – eau de Cologne – eau fraîche
  2. Linie zapachowe
  3. Absolut, konkret i ich syntetyczne odpowiedniki
  4. Nuty zapachowe – trendy 2010
  5. Które nuty zapachowe najlepiej działają na płeć przeciwną? Perfumy z nutami zwierzęcymi

Komentarze

0

Skomentuj

logo
logo
Powered by THEY.PL | Designed by ORTOGRAFIKA.EU