logologo

McQueen nie żyje

McQueen nie żyje

Lee Alexander McQueen, jeden z najbardziej wpływowych brytyjskich projektantów mody, czterokrotny zdobywca nagrody British Designer of the Year, nie żyje. Na spekulacje na temat przyczyn śmierci projektanta biuro prasowe domu mody Alexander McQueen odpowiada milczeniem. Nieoficjalnie wiadomo, że popełnił samobójstwo. Miał 40 lat.

11 lutego, w ostatnich dniach przygotowań do London Fashion Week (19–24 lutego 2010 r.) i pokazu wiosennej kolekcji domu mody Alexander McQueen, który ma odbyć się w Paryżu, sprzątaczka znalazła Lee McQueena martwego w jego własnym domu w Londynie. Wczesnym rankiem na wszystkich portalach newsowych pojawiły się szokujące doniesienia o samobójczej śmierci projektanta. Dopiero po południu biuro prasowe jego domu mody podało do publicznej wiadomości komunikat o śmierci McQueena, nie precyzując jej przyczyn.

Lee McQueen z mamą Joyce fot. Dan Chung/Camera Press/Retna

3 lutego na stronie Mcqueenworld na Tweeterze Lee McQueen zamieścił informację, że wczoraj zmarła jego matka. Miał z nią bardzo bliską, czułą relację. W wywiadzie, który matka przeprowadziła z nim dla dziennika „The Guardian”, zapytany przez nią, czego w życiu boi się najbardziej, odpowiedział: „Tego, że umrzesz przede mną”. Po śmierci matki zaszył się w domu. Nie odpowiadał na prośby współpracowników, by pokierował przygotowaniami do zbliżającego się paryskiego pokazu wiosennej kolekcji. Cztery dni później McQueen dopisał na Tweeterze, że miniony tydzień był potworny, ale musi się pozbierać – w jakikolwiek sposób. Nie doczekał pogrzebu matki. Na dzień przed nim popełnił samobójstwo we własnym mieszkaniu. Nie zostawił listu pożegnalnego. Ostatni wpis na Tweeterze z 7 lutego brzmiał: „HELLS ANGELS & PROLIFIC DEAMONS!!!!!!!!!!!!!!!!”. Strona Mcqueenworld została usunięta z sieci.

W noc po tragicznym wydarzeniu wystawa butiku McQueena na Old Bond Street w Londynie była pusta. Umieszczono na niej jedynie krótkie zawiadomienie o śmierci projektanta.

Informacja o śmierci McQueena wstrząsnęła wszystkimi: nie tylko jego przyjaciółmi i współpracownikami, ale i znawcami mody i wielbicielami jego stylu na całym świecie.

Najlepsi przyjaciele - Kate Moss była świadkową na ślubie McQueena z Georgem Forsythem fot. Harper's Bazaar

Przedstawiciel prasowy supermodelki Kate Moss, bliskiej przyjaciółki McQueena, opublikował następujący komunikat: „Kate jest zszokowana i zdruzgotana tragiczną stratą drogiego przyjaciela Lee McQueena. W tym trudnym czasie myślami łączy się z jego rodziną.”

Naomi Campbell złożyła hołd McQueenowi podczas New York Fashion Week. Na koniec przygotowywanego przez nią pokazu Fashion For Relief wyszła na wybieg z grupką modelek – wszystkie ubrane były w kreacje z nowej wiosenno-letniej kolekcji McQueena. Pokaz jednej z jego linii, McQ, który miał się odbyć na New York Fashion Week, został odwołany.

Lady Gaga w klipie do Bad Romance nosi "alien shoes" zaprojektowane przez McQueena

Lady Gaga, często pokazująca się w jego strojach, na znak żałoby na kilka godzin przed galą BRIT Awards zmieniła cały scenariusz swojego występu: zamiast planowanego kostiumu założyła czarną suknię i zaśpiewała spokojniejsze wersje przygotowanych piosenek.

Sue Whiteley, była dyrektor domu mody Alexander McQueen, powiedziała o projektancie: „Potrafił uczynić wyjątkowym wszystko, czego się dotknął: od flakonów perfum po najdrobniejszy element stroju. Był ikoną brytyjskiej mody i jego strata ma niewyobrażalny wymiar.”

Woda toaletowa Alexander McQueen Kingdom

Alexandra Shulman, redaktorka angielskiego „Vogue’a”, podkreśliła, że McQueen miał wpływ na całą generację współczesnych projektantów: „Jego genialna wyobraźnia nie znała granic: wyczarowywał kolekcję za kolekcją, a każda z nich była nadzwyczajna. Jego śmierć jest największą stratą nie tylko dla każdego, kto go znał, lecz także dla każdego, kto go nie znał.”

Przyjaciele i fani na całym świecie składają kwiaty pod butikami McQueena, przechodząc obok nich, na znak żałoby pochylają głowy.

Nagła śmierć projektanta stawia pod znakiem zapytania przyszłość domu mody Alexander McQueen. Jak podaje amerykańska agencja prasowa Associated Press, niektórzy znawcy branży wyrażają wątpliwość, czy firma będzie w stanie się rozwijać bez bezpośredniego wpływu McQueena. Brytyjska dziennikarka Jessica Brown stwierdziła: „Alexander McQueen to potężna marka, ale to niemal niemożliwe, by oddzielić ją od genialnego projektanta. Nikt nie jest w stanie projektować tak zapierających dech w piersiach kreacji jak McQueen. Poza tym miał wyjątkowe zdolności krawieckie”. Niemniej jednak niektóre marki po śmierci ich projektantów wciąż dobrze prosperują, np. marka Versace po śmierci Gianniniego Versace w 1997 r. nadal się rozwija, podobnie YSL po śmierci Laurenta w roku 2008. Sam McQueen w jednym z wywiadów powiedział: „Mam nadzieję, że kiedy umrę, mój dom mody będzie nadal istnieć.” Przyszłość pokaże. Jedno jest pewne – kreacje McQueena na stałe wejdą do kanonu ikon światowej mody.

Kreacja projektu Alexandra McQueena

Kreacja autorstwa McQueena fot. Harper's Bazaar

VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
McQueen nie żyje, 8.0 out of 10 based on 1 rating

Wpisy o podobnej tematyce:

  1. Oscary branży perfumeryjnej – zagłosuj w FiFi Awards 2010
  2. Salvador Dali czy DALI? EDP czy EDT? Pierwsze perfumy Salvadora Dalego
  3. Herve Leger
  4. Masakï Matsushïma
  5. Viktor & Rolf

Skomentuj

logo
logo
Powered by THEY.PL | Designed by ORTOGRAFIKA.EU