logologo

Aromaterapia i samopoczucie psychiczne

Aromaterapia i samopoczucie psychiczne

Powszechnie aromaterapia kojarzona jest z remedium na złe samopoczucie psychiczne, z maksymą: im lepiej czujesz się psychicznie, tym lepiej będziesz się czuł fizycznie. To nie do końca sprawiedliwe, bo leczenie olejkami eterycznymi ma o wiele szersze zastosowanie, ale faktem jest, że aromaterapia dysponuje szeroką gamą olejków eterycznych mogących pozytywnie wpływać na obniżone nastroje, a nawet na chorobowe stany psychiczne.

Aromaterapia obniża poziom stresu i wspomaga leczenie depresji

Działanie relaksujące mają olejki z cytryny, mchu dębowego, labdanum i tuberozy – niwelują uczucie stresu w ciągu jednej doby. Przewlekłe stany lękowe leczy się olejkami z gardenii. Najlepsze narzędzie w rękach aromaterapeutów to cytrusy: olejki z cytryny, pomarańczy i bergamotki. Testy kliniczne dowodzą, że potrafią pozytywnie wpływać na zaburzenia psychiczne, ponieważ wykazują działanie zbliżone do antydepresantów. Do tego działają zadziwiająco długotrwale: efekt aromaterapeutycznej inhalacji może utrzymywać się nawet przez 2 doby.aromaterapia a samopoczucie psychiczne

Uposażeni przez naturę

Potęga aromaterapii tkwi w naturalnych skłonnościach człowieka, który całe życie uczy się zapachów. Każdy z nas, gdy czuje jakiś zapach, podświadomie zapamiętuje go, przy okazji kojarząc z sytuacją i warunkami, jakie towarzyszyły momentowi kontaktu z aromatem. Nawet po wielu latach człowiek jest w stanie sobie przypomnieć, jak reagował na dany zapach i powtórzyć swą reakcję. Im częściej czuje się daną woń, tym szybciej się na nią reaguje i weryfikuje, czy ma pozytywny czy negatywny wpływ na samopoczucie psychofizyczne. Niestety dobieranie olejków eterycznych przez profesjonalnych aromaterapeutów nie uwzględnia indywidualnych gustów pacjenta. Aromaterapia to nie sposób na doraźną poprawę nastroju, a terapia lecznicza.

Uważaj, by nie przesadzić!

Nawet najlepiej wpływające na zdrowie organiczne związki zapachowe, gdy się ich nadużywa, mogą szkodzić. Na przykład tak pomocny w leczeniu stanów zapalnych eugenol (zawierają go olejki goździkowy i cynamonowy) aplikowany w zbyt dużych ilościach może wywołać palpitacje serca, utratę przytomności, konwulsje i uszkodzenia wątroby. Decydując się na inhalację bez konsultacji z aromaterapeutą, należy bardzo uważać na to, czy olejek rzeczywiście jest olejkiem eterycznym pochodzenia naturalnego przeznaczonym do inhalacji. Sam napis natural oil na opakowaniu jeszcze o niczym nie świadczy. Zalewające rynek podróbki naturalnych olejków eterycznych produkowane są bez kontroli jakości, a zazwyczaj są to zapachowe syntetyki niewiadomego pochodzenia. Mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu. Należy zastanowić się dwa razy, zanim wkropli się je do kominka zapachowego, a o inhalacji bezpośredniej lepiej w ogóle zapomnieć.

VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 7.5/10 (4 votes cast)
Aromaterapia i samopoczucie psychiczne, 7.5 out of 10 based on 4 ratings

Wpisy o podobnej tematyce:

  1. Rodzaje perfum: parfum – eau de parfum – eau de toilette – eau de Cologne – eau fraîche
  2. Oryginalna receptura wody kolońskiej: Jean Marie Farina Extra Vieille marki Roger & Gallet
  3. Perfumy z płatkami złota: woda perfumowana Jivago 24K
  4. Jak działa aromaterapia?
  5. Aromaterapia kontra leki

Skomentuj

logo
logo
Powered by THEY.PL | Designed by ORTOGRAFIKA.EU